Jakie są najczęstsze kontuzje kolana?

Staw kolanowy jest niezmiernie ważnym elementem naszego ciała. Dzięki niemu możliwe jest zginanie i prostowanie nóg oraz prawidłowy chód. Kontuzje kolana zdarzają się często, spotykają najczęściej osoby uprawiające sport. Przyjrzyjmy się, jakie są najczęstsze kontuzje i czym się objawiają?

Czym objawia się skręcenie stawu kolanowego?

Skręcenie kolana przede wszystkim dotyczy wiązadeł, które mają niewielką elastyczność. Ich głównym zadaniem jest asekurowanie stawu przed pewnymi ruchami, które mogą być niekorzystne, takie jak, np. ustawienie stopy na niestabilnym podłożu. Uraz może występować w trzech stopniach: ciężkim, umiarkowanym i niewielkim. Gdy dojdzie do urazu ciężkiego dochodzi do całkowitego zerwania więzadeł, jak np. więzadło krzyżowe lub też oderwania kości z więzadłem. Charakterystyczny jest silny ból i niestabilność stawu. W przypadku urazu umiarkowanego uszkodzeniu poddana jest część włókien więzadłowych oraz torebka stawowa. Typowe jest pojawienie się obrzęku i dolegliwości bólowych. Niewielkie skręcenie zaś daje uczucie pewnego dyskomfortu w zakresie ruchu. Więcej na https://www.sport-klinika.pl/zabiegi/zabiegi-operacyjne/rekonstrukcja-rewizyjna-ponowna-wiezadla-krzyzowego-przedniego-acl/.

Zerwane więzadło krzyżowe – na czym polega?

Zerwanie przedniego lub tylnego więzadła krzyżowego to poważna kontuzja. To właśnie dzięki więzadłom kolano jest w stanie utrzymać duże obciążenie, dlatego też uraz powoduje dużą dysfunkcję. Jest to kontuzja, która dotyka najczęściej sportowców – piłkarzy oraz narciarzy zjazdowych i wodnych. Charakterystyczny jest silny ból, który uniemożliwia chodzenie i opuchlizna. Ponadto przy próbach chodzenia pojawia się typowy odgłos przypominający chrupanie lub trzaskanie.
Zapalenie ścięgien jest to kontuzja, która najczęściej pojawia się u osób po 45 roku życia. Spowodowane jest ono częstym niepoprawnym wykonywaniem danego działania. Typowe objawy pojawiające się przy tej dolegliwości to: obrzęk, ból nasilający się podczas ruchu, osłabienie, zmniejszenie zakresu ruchu oraz ocieplenie okolicy, w której doszło do zapalenia. Pomocne w jego leczeniu mogą być opaski uciskowe oraz czasowe ograniczenie aktywności fizycznej.