Terapia manualna kręgosłupa

Terapia manualna kręgosłupa – co warto wiedzieć?

Terapia manualna kręgosłupa zyskuje na popularności, a mimo to widać, że wciąż budzi wiele pytań. Z czym dokładnie mamy do czynienia? Czym jest terapia manualna kręgosłupa? Kiedy warto o niej pomyśleć? Nasz tekst dostarczy Ci cennych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Terapia manualna kręgosłupa – o czym dokładnie mowa?

Choć terapia manualna kręgosłupa brzmi dość tajemniczo, to wystarczy poświęcić nieco więcej czasu na zapoznanie się z jej pojęciem, a dojdziemy do wniosku, że mamy do czynienia z rodzajem fizjoterapii, która jest ukierunkowana na poprawę działania układu ruchu za pomocą różnorodnych technik uciskowych i manipulacyjnych. Swoim przebiegiem terapia manualna kręgosłupa przypomina zwykły masaż, ale w tym przypadku nie mamy do czynienia z działaniami mającymi zapewnić relaks.

W terapii manualnej kręgosłupa chodzi o to, by zidentyfikować bolesne punkty, a następnie z pomocą precyzyjnych ruchów i przy określonej sile i prędkości przywrócić niedomagającym strukturom właściwą równowagę. Masaże w terapii manualnej kręgosłupa wykonywane są na specjalnym stole i to właśnie na nim pacjent przyjmuje pozycję leżącą, układając się na brzuchu.

Terapia manualna kręgosłupa – dla kogo?

Terapia manualna kręgosłupa jest całkowicie naturalna i nieinwazyjna, więc nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych, ani też nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, czy życia. Dlatego z jej dobroczynnych właściwości może korzystać praktycznie każdy. Nie ma w tym przypadku znaczenia wiek, ani też płeć, bo terapia manualna kręgosłupa jest jednakowo dla kobiet oraz mężczyzn. Takie leczenie schorzeń kręgosłupa sprawdzi się jednakowo u osób dorosłych, jak i seniorów. Nawet dzieci lub nastolatki można zapisać na terapię manualną kręgosłupa.

Terapia manualna kręgosłupa – kiedy o niej pomyśleć?

Terapia manualna kręgosłupa znalazła zastosowanie przy wielu różnych schorzeniach narządu ruchu. Na pewno warto o niej pomyśleć, gdy zmagamy się ze zmianami zwyrodnieniowymi, ale nie tylko. Terapia manualna kręgosłupa to dobry wybór przy wrodzonych i nabytych wadach postawy, dyskopatii, czy kręgozmyku. Dodatkowo takie leczenie może okazać się skuteczne przy różnego typu urazach, kontuzjach, czy przy rwie kulszowej.

Wskazuje się, że terapia manualna kręgosłupa daje dobre efekty również przy dolegliwościach bólowych kręgosłupa, których źródło tkwi w psychice, a nie dysfunkcji anatomicznej. Tym samym o jej zastosowaniu powinny pomyśleć osoby, które cierpią na nerwice i borykają się z uciążliwymi nerwobólami w obrębie pleców.