Jak długo uczy się adwokat?

By zostać dobrym adwokatem, trzeba naprawdę dużo z siebie dać. Ta ścieżka kariery wymaga bowiem bardzo dużo czasu, poświęcenia żmudnej nauce i doskonałej pamięci. I to wszystko na przestrzeni około dekady.

Ile szkół musi skończyć kandydat na adwokata?

Aby zostać pełnoprawnym adwokatem, należy ukończyć studia wyższe prawnicze. Magister prawa, aby móc liczyć na posadę adwokacką, musi również odbyć aplikację. Jest to trzyletni okres wprawiania się do zawodu pod okiem doświadczonego patrona. Po upłynięciu sześciu miesięcy od rozpoczęcia aplikacji prawnik może zacząć zastępować adwokatów np. w sądzie. Po odbyciu aplikacji prawnika czeka jeszcze konieczność zdania egzaminu adwokackiego. Pozytywny wynik na tym egzaminie skutkuje wpisaniem przystępującego na oficjalną listę adwokatów.

Jak długo trwa nauka?

Droga zawodowa wielu adwokatów zaczyna się jeszcze w liceum. To wtedy nawet bardzo młode osoby, z bardzo sprecyzowanymi planami na przyszłość, zaczynają intensywną naukę. Wszystko po to, by jak najlepiej przygotować się do przystąpienia do matury. To właśnie wyniki tego egzaminu determinują fakt, na jaką uczelnię dostanie się maturzysta. A każdemu zależy na tym, by studiować na uczelni ogólnie szanowanej. Jak to przekłada się na długość drogi do zostania adwokatem? Mianowicie tak:
– liceum: 4 lata
– studia prawnicze: 5 lat
– aplikacja: 3 lata.
Jak widać, potrzeba 12 lat do osiągnięcia tego celu i to przy założeniu, że nie pojawią się żadne przeszkody, na przykład urlop dziekański i przerwa macierzyńska. Trzeba też pamiętać, że chociaż po tym czasie kończy się oficjalna ścieżka – nauka trwa całe życie. WIęcej na https://kancelariaminsk.pl/obsluga-prawna-firm-minsk-mazowiecki

Kiedy adwokat może założyć własną kancelarię?

Gdy tylko otrzyma prawo do wykonywania zawodu, czyli po przejściu aplikacji oraz zdaniu egzaminu. Czy jest to optymalne wyjście dla młodego, jeszcze nie do końca opierzonego młodego adwokata? Zazwyczaj nie. Na początku tej drogi, nawet po aplikacji warto skorzystać jeszcze z możliwości obserwowania starszych i bardziej doświadczonych kolegów.